Üyeliklerimiz

Üyeliklerimiz

ELMAS VE  KIYMETLİ TAŞ PİYASASI

Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası (Piyasa);kuyumculuk sektörüne uluslararası bir kimlik kazandırmak, kredi imkânlarının artmasını sağlamak, elmas ve kıymetli taş işlemleri yapan dünyadaki kişi ve kuruluşlarla organize bir yapıda ticaret imkânı sağlamak üzere 2011 yılında kurulmuştur. Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasının Kıymetli Madenler Piyasası, Kıymetli Madenler  Ödünç Piyasası ile birlikte üç piyasasından biridir.

 

 

İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI

Temmuz 2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkâr Meslek Kuruluşları Kanunu’nda belirtilen resmi görevleri yerine getiriyor. 

 

                                                  ULUSLARARASI ÜYELİKLER

 

   

      DÜNYA ELMAS BORSALARI FEDERASYONU

  13 Mayıs 2008’de Dünya Elmas Borsaları Federasyonu (World Federation of Diamond Bourses-WFDB) üyesi olarak   kabul edilmiştir.

• Borsa İstanbul, WFDB’nin elmas ticaretinin dünyada güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan ve elmasın güvenli olduğunu belirten Dünya Elmas İşareti (World Diamond Mark-WDM) için 15 Haziran 2014’de WFDB ile bir iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

               

                KİMBERLEY SÜRECİ SERTİFİKA SİSTEMİ

   Güney Afrika Cumhuriyeti öncülüğünde 5 Kasım 2002 tarihli "Interlaken    Deklarasyonu" ile oluşturulan ve amacı çatışma bölgelerinden çıkarılan elmasta yasadışı ticaretinin önlenmesi, elmas ticaretinin kontrol altına alınması olan bir sistemdir. Bu sistem çerçevesinde, belirlenmiş ilkeler uyarınca belgelendirilmemiş elmasın ticaretine izin verilmemekte, sisteme taraf olmayan ülkelerden ithalat ve bu ülkelere ihracat önlenmektedir. Sisteme, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Genel Kurulunun bazı toplantılarında bu toplantıların karar ve tavsiyelerinde yapılan atıflarla destek verilmiştir. Kimberley Sürecine, aralarında Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ve ülkemizin de bulunduğu 47 ülke taraftır. Diamonds Kuyumculuk kullandığı elmasları sadece Kimberley Süreci’ne üye ülkelerde bu sertifikasyona uygun faaliyet gösteren elmas sağlayıcılarından temin etmektedir.

 

sertifika1