Siyah Pırlanta Nedir ?

Bu sorunun cevabı, bir tür paradoks olan Siyah pırlanta’nın nereden geldiğinin veya nasıl oluştuğunun içerisinde gizlidir. Bilim İnsanları cevabı bizim için bulmuşlar. Siyah pırlantalar gerçek elmaslardır doğal ve değerlidirler. Bilinen elmaslardan farklı bir kristal yapısına sahiptirler ve saf karbondurlar. Beyaz elmasların kristal yapıları ışığı kırarak gökkuşağı renklerine ayırır ve yansıtırlar. Siyah pırlantalar ise Polycrystalline denilen bir tür kristal yapısına sahiptirler. Polycrystalline yapıları birden fazla mikro carbon kristalin farklı açılarda birbirleriyle yapışık halde bulunması halidir. Siyah pırlantalardan içeriye giren ışık, düzensiz açılarda duran mikro kristallere çarpar ve mikro kristaller tarafından emilir, içeride hapsolan ışık mikro kristallere eşsiz bir parlaklık kazandırır ve Doğanın en asil renklerinden biri olan  Siyah rengi oluşturur. Siyah pırlantalar gerçek elmaslardır, karbon kristallerinden oluşmuşlardır, yüzde yüz doğal ve değerlidirler.

 

Nerede bulunurlar nereden geldiler?

 İşte yanıtlaması çok kolay ama bir o kadarda düşündürücü olan bir soru daha. Gezegenimizde sadece orta Afrika ve Brezilyada Alüvyon yataklarında bulunur. Bu garip durum bilim İnsanlarını konuyla ilgili araştırma, inceleme çalışmalarına başlamalarına neden olmuştur.  

Siyah Elmaslar bilinen Elmaslardan daha az miktarda, onlardan daha uzak bir bölgede farklı bir kristal yapısında ve farklı bir süreçte oluşmuşlardır.

Neden!

Amerikalı jeolog bilim insanları bu soruların cevabını yüzyılımızın teknolojilerini kullanarak verdiler. Sonuçlar bir o kadar daha şaşırtıcıydı. Siyah pırlantaların kristal yapısında, Dünya dışı kökenli Azot ve Hidrojen elementleri buldular. Amerika Florida Üniversitesinden Stephen Haggerty, Jozsef Grai tarafından 2006 yılında yayınlanan akademik bir çalışmada bu çalışma  Brook Haven ulusal laboratuarında  kızıl ötesi algılama cihazları kullanılarak yapılmıştır. Siyah pırlanta örneklerinden aldıkları Hidrojen analizlerinde, Güneş sistemimizin oluşum sürecinde gerçekleşen bir süpernova patlaması sırasında oluşmuş kozmik tozlar bulduklarını bu kozmik tozların siyah elmasların uzaydan bir meteorla Dünya’ya düştüklerini kanıtladıklarını belirtmişlerdir.

Günümüzde moda olan, çekiciliğiyle ve zarafeti ile oldukça ilgi gören Siyah pırlantalar,

Dünyamıza uzaydan gelen doğal değerli taşlardır.

sertifika1