Altının Özellikleri

                       ALTININ ÖZELLİKLERİ

Altın, paslanma, çürüme ya da aşınmaya uğramayan, sert olduğu kadar esnekliği de yüksek olan çok değerli bir madendir.

Saflık:Saf altın günlük kullanımın gerektirdiği sertliğe sahip olmadığından, gümüş, bakır, nikel ve çinko gibi metallerle birlikte kullanılarak gerekli dayanıklılığa ulaştırılır. Ayar, ya da Karat, olarak bilinen saflık birimi, bir ürünün ne kadarının saf altın olduğunu bildirir. 24'ün katlarıyla belirlenen bu birime göre, örneğin 24K ya da 24 Ayar, %100 saf altın anlamına gelirken, 18 Ayar %75'i saf altını ifade eder.

Renk:Altının rengi iki faktöre göre belirlenir: Üründeki altın saflığı derecesi ve kullanılan diğer metaller:

Yeşil Altın (Sarı Altın)

www.diamonds.com.tr sunduğumuz tüm ürünler Pırlanta ürünlerin tümü 18 Ayar Altından üretiyoruz. Altın ve Alyans kategorilerinde ise 14, 18 ve 22 ayar ürünler bulabilirsiniz. 18 Ayar Altın, 14 Ayar'a göre daha fazla saf altın içerir.

Beyaz Altın

18 Ayar Beyaz Altın'ın %75'i, 14 Ayar beyaz Altın'ın ise %58.3'ü saf altından oluşmaktadır. Bu sebeple, bu ürünlerin ham hali sarıya çalan bir tondadır. Takının  tamamen beyaz hale gelmesini sağlamak, ancak Rodyum adlı bir madde ile işleme girmesinden sonra mümkün olabilmektedir. Rodyum  işlemi oldukça dayanlıklı olsa da, uzun süreli (kullanım yoğunluğuna göre 6 ay - 2 yıl) kullanım sonrasında takının  renginde bir açılma meydana gelebilir. Gerektiğinde rodyum işlemi zahmetsiz olarak tekrarlanabilen ve ürününüzün eski rengine kolayca kavuşmasını sağlayacak bir işlemdir.

24 Ayar

%100 Altın (takı için fazla yumuşak)

22 Ayar

%91.6 Altın (takı için en uygun en yüksek ayar, çok yumuşak)

18 Ayar

%75 Altın (Pırlanta ve üst sınıf diğer altın takılar için uygun ayar)

14 Ayar

%58.3 Altın (18 Ayar Altın'a göre daha sert, çoğu takı için uygun)
12, 10 ve 9 Ayar gibi daha düşük altın ayarları, ülkemizde kullanımı olmayan, %50 veya daha düşük saf altın içeren altın standartlarıdır.

Rose Altın(Kırmızı Altın)

Kırmızı altın  üretiminde sarı altından kullanılandan daha fazla bakır sayesinde pembeye çalan hafif kırmızı bir renk elde edilir. Nadir de olsa bazı ürünlerimizde bu renge de rastlayabilirsiniz.

Bakım

Takılarınızı her türlü kimyasaldan (deterjan vb.) uzak tutmanızı öneriyoruz. Bu sayede günlük yıpranma asgari seviyede kalacak ve altın takınızın parlaklığı daha uzun süre korunabilecektir. Altın takılarınız temizlemek için su ve doğal sabun en iyi alternatiftir. Eski bir diş fırçasıyla sabunlu suda temizlediğiniz taktirde takınız zarar görmeden kirlerinden arınacak ve ömrü uzayacaktır. Altın takılarınızı, her biri ayrı bir poşet ya da kutuda olmak üzere saklarsanız, birbirlerini çizmelerini engellemiş olursunuz.

                                                                                                                                                                                  İnfo@siyahpirlanta.com

sertifika1