Siyah Pırlanta Sıkça Sorulan Sorular

                                

   Günümüzde birçok insan elmasların birden fazla renk seçeneğine sahip olduğundan habersizdir.

Bu elmaslar fantezi renkli elmalar diye isimlendirilir ve doğada nadir bulunurlar. Renkli Elmaslar milyonlarca yıl önce yüksek ısı ve basınç altında kalan karbon kristallerin çeşitli kimyasal kirliliklere temas etmesi sonucunda aynı kristal yapıda fakat farklı renklerde oluşmuşlardır.  Göz kamaştırıcı güzellikteki-  fantezi elmaslar,  mavi, sarı, kırmızı, mor pembe, turuncu, gri, şampanya rengi, hatta fantezi beyaz, fantezi siyah renkleriyle, dünyada ün yapmışlardır.

 Ayrıca Fantezi Siyah renkli elmasların kristal yapısı ve maruz kaldığı yüksek ısı, basınç ve kimyasal kirlilik farkı diğer renkli fantezi elmaslara göre daha mat ve opak bir görünüşe sahip olmasına neden olmuştur.  Yine doğada Fantezi beyaz renkli elmaslarda siyah elmaslar gibi opak bir görünüşe sahiptir.

 Siyah veya beyaz fantezi elmasların diğer renkli saydam elmaslardan farklı bir görünüşe sahip olmaları onları daha az değerli ve daha az güzel yapmaz aksine Fantezi siyah veya beyaz elmaslar yinede güzel, doğal ve değerlidirler.  Günümüzde ise Birbirlerinden farklı yapılarda ve sıra dışı renk ve özelliklerde bulunan değerli taşlar birçok merak uyandıran cevaplanması istenilen soruları beraberinde getirmişlerdir.

Bizde sizler için bize en çok sorulan sorulardan bir derleme yaptık.

   Burada sıkça sorulan soruların bazıları,

   Siyah elmaslar gerçekmidir?

 Fantezi Siyah elmaslar vardır ve gerçektirler. Bu Fantezi siyah elmaslar iki çeşittir ve doğa tarafından oluşturulmuştur. Birinci grup siyah elmaslar, pürüzsüz yüzeyleriyle kolay işlenilebilen bir yapıya sahip olmasına rağmen doğal renkleri tam olarak siyah değildir. Bu elmaslara, ileri teknoloji kullanılarak renk iyileştirilmesi yapılır ve işlem sonucunda siyah bir renk ile birlikte opak bir görünüm kazanırlar. Dünya mücevher sektöründe kullanılan değerli / yarı değerli taşların yüzde sekseni yüksek teknoloji kullanılarak iyileştirilir ve daha güzel görünmesi sağlanır. İyileştirme yapılan bu taşlar mücevher sektöründe kullanılır. Öte yandan fantezi siyah elmaslar ise doğada gerçek siyah renkleriyle bulunurlar ve görünüşleri siyah olmasına rağmen maalesef işlenmesi çok zor olan sert ve kırılgan düzgün olmayan bir yüzeye sahiptirler. Bu fantezi siyah elmasların yüzde doksan dokuzu mücevher sektöründe kullanılamayacak kadar delikli kırık girintili çıkıntılı çirkin görünüşlü siyah elmaslardır. Geriye kalan yüzde biri ise nadir bulunduğundan işlendikten sonra, (kesim ve cilalama) mücevher sektöründe kullanılmak üzere değerli taş piyasasında işlem görür. Bu tür Fantezi siyah elmaslar oldukça pahalıdırlar bu nedenle mücevher sektöründe pek tercih edilmezler.

Siyah pırlantalar değerlimidir, nadir mi bulunurlar?

Evet, fantezi siyah elmaslar doğada diğer renkli elmaslardan daha nadir bulunurlar, bu nedenle değerlidirler. Siyah pırlantanın göz kamaştırıcı parlaklığı değerine değer katarken, onların karanlık cazibesi kapılan mücevher tasarımcıları en güzel modellerinde siyah pırlantaları kullandılar.

Siyah pırlantalar, Pahalımıdır?

Fantezi siyah elmaslar yüzeysel temizliğine ve büyüklüğüne göre işlem görür, temiz ve büyük olanları nadir bulunduğundan pahalıdır yaklaşık olarak karat başına 3000$ ile 10000$ arası işlem görürler. İyileştirilmiş siyah elmaslar ise temizliğine ve büyüklüğüne karat başına 500$ ile 4500$ arası işlem görürler

Siyah pırlantalar nereden geldiler?

Siyah pırlantalar çok az yerde bulunurlar,  dünyada sadece Brezilya ve orta Afrika’dan çıkar.

 Kırmızı halı (Red Carpet) moda ödül töreninde, siyah pırlanta takılarıyla show yapan ünlü kimdir?

Şüphesiz en ünlüsü, Amerika!da tam 9 sezon oynayıp en çok beğenilen bir o kadarda eleştirilen reyting rekorlarını alt üst eden Sex  anthe city dizisidir. Dizideki Baş rol Karakterlerin’den  Mr big, dizinin son sezon  finalinde 5 karatlık siyah pırlanta nişan yüzüğünü  sevgilisi Carrie  Bradshaw hediye eder  ve o  ünlü repliğini söyler ‘’sen  bu siyah  pırlanta kadar güzel ve nadirsin hiç kimseye  benzemiyorsun’’

Yine ünlü moda ikonu Carmen Elektranın  sevgilisi ünlü gitarist Rob Patterson  siyah pırlanta taşlı nişan yüzüğü ile Carmen  Elektraya evlenme teklif etmiştir.

  Katherine Heigl, Angelina Jolie, Cate Blanchett, Evan Rachel Wood, Jennifer Lawrence, Lauren Conrad ,Sarah Jessica Parker,  siyah pırlanta takı tercih eden ünlülerden bazılarıdır.

Siyah pırlanta.com ürettiği, Ünlü moda tasarımcısı Itay Malkin Tarafından Tasarlanan Sex And The city  dizisindeki  5 Karatlık 18 ayar Beyaz Altın siyah pırlanta taşlı nişan yüzüğünü siyah pırlanta ürün koleksiyonlarımız arasından satın alabilirsiniz.

 

Dünyada  ünlü siyah elmaslar var mı?

Tüm zamanların en ünlü siyah elmas’ı, Black Orlow ismiyle anılır. 67.50 caratlık Yastık kesimli bir siyah elmas’tır.  Black Orlow un çevresi 108 adet beyaz pırlantayla süslenmiştir, Broş olarak yapılmıştır. Müthiş bir tasarıma sahip bu paha biçilemez broş’un zincirinde sadece 124 adet beyaz pırlanta takılıdır.

Efsaneye göre Brahmanın (Kutsal Hindu Tanrısı) gözü olarak bilinen Black Orlow, Hindu tanrısı Brahmaya itaf edilmiştir.  Her yeri görme özelliği sahip kutsal Hindu tanrısı Brahman, güney hindistandaki  tapınakta bulunan heykelindeki gözleri 195 karatlık  işlenmemiş siyah elmasla çevrelenmiştir.  Brahmanın gözlerinin şans getirdiğine ayrıca başarının mutluluğun sembolü olduğuna inanılır.

Diğer ünlü siyah elmaslar ise, Sergio Siyah Elması  Brezilyada bulunmuştur 3.164 karattır, Afrika yıldızı 202 karattır ve İslam’ın Yıldızı Zümrüt kesimli siyah Elmas  160.18 karattır, yüzey şekillerin görünümü Uzay ve Galaksileri andırır ve son olarak Korloff Noir  88 Karat Siyah elmas, sahibine şans getirdiğine inanılır.

Black Orlow 67,50 Karatlık Siyah Pırlanta

 

Siyah Pırlantayla Beyaz / Renksiz pırlanta Arasındaki Fark nedir?

Siyah pırlantayla Beyaz/ Renksiz Pırlantanın oluşum Süreçleri ve geçirdikleri kimyasal evreler neredeyse aynıdır.  Elmasların kristal yapıları yüksek ısı ve basınç altında daha oluşum sürecindeyken kimberly bacalarından yeryüzüne ulaşmadan önce, grafit maddesine temas etmeleri sunucunda bazı elmaslarda siyah renk oluşumu meydana gelmiştir.

Sonuç olarak Siyah veya beyaz/ renksiz elmaslar aynı Kristal yapıdadır, Karbon elementinden yer altında oluşmuşlardır.

Siyah Pırlantanın Gerçeğini sahtesinden nasıl ayırt edebiliriz?

Siyah pırlanta, beyaz/ renksiz pırlanta arasında fark olmadığı gibi, her ikisinde sahtesini geçeğiyle ayırt etme yöntemleri neredeyse aynıdır.  Ancak bu konuda eğitim almış kişiler tarafından ayırt edilebilirler.  Eğitimli gözler tarafından incelenen, Fantezi Siyah/ Beyaz Renksiz elmasların rengine renk yoğunluğuna yüzeysel ve içsel Kapanımlarına, temizliğine bakıldıktan sonra gerçek olup olmadığına yada taşın değeriyle ilgili bir sonuca varılabilir.

Her ürünün Sahtesi olabileceği gibi Fantezi Siyah/ Beyaz Renksiz pırlantalarında sahteleri vardır. Siyah Sentetik Moissanite gibi.

 Birde Siyah pırlantaya çok benzeyen bazı yarı değerli doğal taşlar vardır. Siyah pırlantayla kolayca karıştırılabilir. Bu yarı değerli taşlar,  Siyah Oniks, Siyah Turmalin, Siyah spinell’ dir. Kendine has doğal bir ışıltısı, parlaklığı ve sertlik derecesi olan Siyah pırlanta ancak İşin uzmanı olan eğitimli gözler tarafından yarı değerli taşlardan ayırt edilebilir. Ülkemizde ise en çok Siyah pırlanta ile karıştırılan taş Oniks’tir.  Siyah Oniks taşının Camsı bir parlaklığa sahip olması ve düşük fiyatı,  fantezi Siyah pırlantadan ayırt edilebilir özellikleri arsındadır.

siyahpirlanta.com Olarak bizim Size tavsiyemiz, Mümkün olduğu kadar siyah pırlanta taşları ve onlardan yapılmış mücevherleri satın alacağınız yerlerin konusunda isim yapmış ve güvenilir firmalar olması siyah pırlantalı mücevheri satın alırken sorularınıza cevap verebilecek bir uzmanın bulunması,   satın alacağınız siyah pırlanta taşlı mücevherin yanında  sertifikasını alabilmeniz  öncelikli olarak dikkat edeceğiniz hususlar olmalıdır. siyahpirlanta.com dan Satın alacağınız her türlü ürünle birlikte firmamız sizlere Uluslar arası geçerliliğe sahip bir sertifika vermektedir.

sertifika1